1 A j viselkeds nem a merev etikettet jelenti, hanem sokkal tbb kze van a tisztessgtudshoz, a jszvsghez s a kpzettsghez. Mg a legtkletesebb fellps is knnyen leleplezdik, ha mgtte lelkiismeretlen, cinikus, buta ember lakozik.
2 A j viselkeds mindig s mindenhol prioritst kell, hogy lvezzen? Igen. Mert aki a jmodort csak szksg esetn alkalmazza, az egyltaln nem szmt igazn kulturltnak.
3 A magatartsi formknak, melyeket hasznlunk, igazodniuk kell a szemlyhez. A jmodornak mindig valdinak s nem erltetettnek kell ltszania. Az eltlzott, grcssen ceremnikus magatartssal inkbb szimptiapontokat vesztnk, mint nyernk.
4 Egy harmadik szemllyel szemben a legnagyobb udvariassgot mutatja, otthon azonban morcoskodik – ezt nem ltja rajtam senki, a „sajt” csaldomat kivve. Pedig ppen azok rdemlik meg a figyelem, a jmodor a korrektsg s az udvariassg maximumt, akik a legkzelebb llnak a szvnkhz, s a legtbb idt kell velk eltlteni.
5 A kommunikci mr akkor elkezddik, mieltt kezet fognnk s elhangoztak az els szavak: a kls megjelenssel. polt, az alkalomhoz ill megjelensek ezrt magtl rtetdnek kell lennie. Fontoljuk meg mindig, hogy milyenek szeretnnk, hogy lssanak minket, s hogy az nmagrl alkotott kpe megegyezik-e azzal, ami valjban ltszik.
6 A jmodorhoz is hozztartozik, hogy ne zavarjunk msokat testillatunkkal. A mindennapos tisztlkods, a fogmoss. A dezodor hasznlata elengedhetetlen a szemlyes higinihoz.
7 Ami rvnyes az izzadsg-, szj- s lbszagra, ugyangy rvnyes a tl sok parfmre is. A parfm illata, melyet mr kiveheten rezni lehet, mg mieltt az illet szemly lttvolsgba rkezne, zavaran hat – azonban korntsem olyan kellemetlen, mint a „termszetes illatok.
8 Minden nap tbb szz lehetsg addik arra, hogy udvariassgot mutassunk, s egy kis mosolyt varzsoljuk embertrsunk arcra. Taln valakinek segt kzre van szksge a parkolban ahhoz, hogy berakodjon az autba? Taln valaki otthon felejtette a szemvegt, s rlne, felolvasn a neveket a cseng melletti tblrl? De ami a legfontosabb: Nem szabad egyszeren lerohanni a msikat, hanem elbb krdezzk meg, hogy „Segthetek nnek?”.
9 A krem s a ksznm nem elcspelt fordulatok, melyeket ma mr klnben sem hasznl senki. Mondja azt, hogy „krem”, ha szksge van valamire (mg akkor is, ha gy gondolja, hogy ez jrna nnek), ezt teljestettk nnek (mg akkor is, ha ezt az engedlyt annyira magtl rtetdnek tartja).
10 Nem minden zrt terem templom, knyvtr, kolostor vagy egyb hely, ahol csndnek kell lennie. A kvetkezetes hallgats teht felesleges. Aki belp (rtheten!) „J reggelt!” vagy „J napot!” kszn, tvozskor a „Viszontltsra!” hangzik el.
11 A szlk felelnek a gyermekeikrt – a magatartst illeten is. Amennyiben msokat zavarnak az n gyermekei, akkor ez az n feladata, hogy lehet leggyorsabban megoldst talljon, s elrendezze a helyzetet.
12 Hogyan tantsuk a gyermekeket j modorra? Nem sulykolssal, hanem pldamutatssal. A bemagolt, elvont szablyokat, melyekre otthon senki nem figyel, szlsebesen elfelejti a gyerek.
13 Hogy milyen lehet az ltzkds, nem lehet ltalnosan meghatrozni. Azonban a hely s szituci minden esetben fontos tnyez. Tabu a meztelensg a vallssal pl. a templomban, vagy egy temetsen.
14 A meztelensg elgg elterjedt, s a lehet legtbb lepel levetse nem korltozdik kizrlag a sport s a szabadid terletre. Figyeljen azonban arra, hogy az n kevs ruhja ne hozza zavarba, vagy ne srtse a tbbi embert.
15 s mg egy alapvet megjegyzs a megjelenssel kapcsolatban: Ha n szvesen mutatja a brt s az alakjt, akkor gyeljen arra, hogy az tnyleg megtekintsre mlt legyen. Ez hlgyekre s urakra egyarnt vonatkozik!
16 lj egyenesen! Ne terpeszkedj el a szfn! Tedd a trdeidet egyms mell! Gyerekknt nt is ilyen utastsokkal traktltk? Amennyiben igen, akkor remlhetleg hasznlt is valamennyit. Ha nem, akkor legalbb felnttknt tartsa magt ehhez. Egy „rendes” testtarts (nem affektltan merev!) azt jelzi az nnel szemben lvel, respektlja s figyel r.
17 Az, hogy n milyen pontos a szkebb csaldi- vagy barti krben, az-az n dolga, azonban nem szabad, tlsgosan ignybe vegye msok trelmt. A magn, vagy nyilvnos alkalmakkor, melynek fix kezdsi idejk van (opera, sznhz, vacsora meghvs, eskv, stb.) nagyon fontos, hogy a megadott idben ott legynk.
18 Orvosi rendelk, gyvdi irodk, hatsgi fogadrk, fodrszok, kozmetikk – mindegyik hely zkkenmentes mkdse az egyes pciensek, megbzk, kliensek, vagy vevk pontossgn mlik. Az idpontot, melyet n itt elre fixen megbeszlt, minden esetben a legpreczebben be kell tartani.
19 A hatridket, melyeket valamilyen okbl nem tud betartani, felttlenl mondja le a lehet legrvidebb idn bell. A legknnyebben ezt telefonon is lehet elintzni, mert gy biztos, hogy az zenete valban megrkezik (az E-mailek, vagy SMS-ek nem megfelelek, mert nha tl ksn olvassk el ket). A vrt idben elzetes rtests nlkl nem megjelenni klns udvariatlansg.
20 A sorban lls kellemetlen, sokig tart, s sok ember szemlyes srtsnek veszi. Ennek ellenre: Ne tolakodjon elre, a vrakozst tltse el civilizlt ember mdjra.
21 Kifejezetten udvariatlan dolog a msik ember orra eltt becsapni az ajtt. Pillantson vissza, tartsa az ajtt addig, amg a kvetkez ember knyelmesen s biztonsgosan a kilincs, vagy az ajt utn tud nylni.
22 Nem minden ember lelkesedik a kutykrt. Gondoskodjon arrl, hogy n ngylb kedvence ismerje az llat-etikettet. Elfogadhatatlan, ha felugrik, morog s veszlyeztet msokat. Gondoljon arra, hogy sok ember fl a szabadon futkroz kutyktl.
23 A kutyarlk sok bosszsgot okoz minden gyalogosnak. Tartson magnl laptot, paprt s zacskt, hogy el tudja takartani az rlket.
24 Az alapszably, miszerint a „hlgyek az elsbbsg” mg mindig rvnyben van. Mgis lteznek kivtelek, mint pldul az tterembe val belpskor, vagy a liftbe val beszllskor, ha a hlgy esetleg csak egy emeletet akar megtenni, s ezrt nem szeretne htul, a fal mellett llni.
25 Illetlensg napszemveget viselni? Mostanban vannak olyan viselkedsi tancsadk, akik ezeket egyszeren divatkellkeknek minstik s jvhagyjk a korltlan hasznlatot. Aki korrekt mdon szeretne eljrni, zrt helyisgekben leveszi a napszemvegt. Nagy udvariatlansgnak szmt, ha valakit gy dvzlnk, hogy nem tiszteljk meg azzal, hogy ekzben nem nznk a szembe.
26 A rggumival kapcsolatban eltrnek a vlemnyek. Aki lvezetet tall benne, mindenkppen zrt szjjal s lehetleg tapintatosan rgjon. Azokat a rggumikat, melyekre mr nincs szksgnk, csomagoljuk paprba, s dobjuk a szemetesbe. Az olyan eltvoltsi mdok, hogy kikpjk a fldre, vagy valahov felragasztjuk, gusztustalan.
27 Nemcsak gyerekeknek kell udvariasnak lenni, hanem a felntteknek is tisztelettel kell bnni a gyerekekkel. Egy gyerek sem rdemli meg – mg ha annyira kicsi is -, hogy ne vegyk figyelembe, lekezeljk, ne vegyk komolyan, vagy srten mdon bnjanak vele.
28 A j szomszdsgrl val gondoskodsnak magtl rtetdnek kellene lennie a bks, emberi egyttls rdekben. Amikor bekltzik az j lakhelyre, rviden mutatkozzon be a szomszdainak. Maradjon trgyilagos, s ne fecsegjen ki azonnal szemlyes rszleteket.
29 A testpols bizonyos elintznivalit, mint a krmvgs, orrfjs, flpucols, csak akkor vgezze el, amikor senki nem zavarja, s teljesen egyedl van. Tovbb: Az aut nem megfelel hely, mert az ablakvegen nemcsak ki, hanem be is lehet ltni.
30 Kifejezetten udvariatlansgnak szmt, ha az dvzl- vagy bcsz kzfogs alatt a bal keznket a nadrg-, kabt- vagy szoknyazsebben tartjuk. Egy hosszabb beszlgets sorn, ha llunk, akkor megengedett, hogy nha-nha zsebre tegyk a keznket, vagy sszekulcsoljuk a keznket a mellnk eltt. Elvgre senki nem llhat rkon keresztl gy, mint egy bot, ugyanabban a pozciban.
31 A mindennapos kapcsolatban „Hogy’ vagy?” egy klis, melyre „Ksznm, jl.” a vlasz. Ez nem tartalmaz felhvst arra vonatkozlag, hogy betegsgnek teljes trtnett elmeslje.
32 s mg egy megjegyzs a „betegsgem trtnete” cm tmhoz: Ms a helyzet akkor, ha n gipszelt lbbal biceg az utcn, s valaki rszvtteljesen megkrdezi, hogy „Mi trtnt nnel?” – ebben az esetben nyugodtan megmondhatja, hogy sels kzben eltrte a lbt, vagy hasonl. Azonban: Ne mondja el az t rn ttart operci rszleteit, stb.
33 Arrogns hisztriknak, vagy felfuvalkodott hlyagnak szeretne ltszani? Akkor kertels nlkl mutassa ki, milyennek ltja embertrsait, kzben stson hatalmasokat, beszlgets kzben bmuljon ms (rdekesebb!) emberekre, szemmel lthatan ne figyeljen oda, s kedvetlenl (ha egyltaln) vlaszoljon a krdsekre.
34 Az lland, eltlzott rzelmi kitrs a nyilvnossg eltt nem a tzesvr temperamentum, hanem a rosszmodor jele, Hirtelen haragot, rmmmort, kiablst, stb. csak a moziban szeretnnk ltni.
35 Minden embernek megvan a szemlyes znja, melyet senkinek sem szabad szntszndkkal megsrteni. gl senki sem szereti, ha valakire tlzottan rakaszkodnak.
36 A privtznt nem lehet pontosan megllaptani, de minden, ami krlttnk egy mter tvolsgon bell jtszdik le, azt a legtbb ember mr nagyon intimnek tallja.
37 Szereti, ha valaki llandan az n tnyra felett nyl a kenyrrt? Ha valaki, egy amgy res vrteremben n mellett foglal helyet? Ha htulrl lp valaki az rasztalhoz, az n vlla felett nz el s kzben taln a kezeit n mellett jobbrl s balrl az asztalra tmasztja? Termszetesen nem! Ezek egyrtelmen megsrtik szemlyes znnkat.
38 Az oldalba bks s az arrbblks klnsen kellemetlen formi az rintkezsnek, mert azt jelzi a tbbiek szmra: „Nem vettelek szre” vagy „menj arrbb, az utamban vagy”. Valaki ms meglkse legfeljebb tvedsbl trtnhet s az elnzs krse termszetes ktelessg.
39 Ugyangy bnjon msokkal, mint ahogyan szeretn, hogy nnel is bnjanak: bartsgosan, udvariasan, elzkenyen, segtkszen s embersgesen.
40 Manapsg a frfiak s a nk egyenrangak, szmos orszgban ez alkotmnyba van foglalva. A nemek miatti diszkriminci elvileg mr a mlt. Felelssgteljes emberek ellenzik a szexista viselkedst.
41 Idegen orszgok polgraival szembeni udvarias viselkeds sajnos nem termszetes mindig s mindenhol. Pedig annak kellene lennie.
42 Azt, hogy „msok” a mssgukkal kvncsisgot keltenek, sokszor nem lehet elkerlni. Az that bmuls, feltn sugdolzs, a vihogs ennek ellenre abszolt elfogadhatatlan.
43 „Ujjal nem mutatunk ms emberre” – ez a mondat, melyet sokat remlhetleg gyermekkorukbl ismernek, mg mindig korltlanul rvnyes. Ha n, pldul bemutats esetn egy msik szemlyre szeretne mutatni, akkor az egsz kezt hasznlja.
44 Amint mr valamennyire lehetsges, szoktassuk le a gyerekeket arrl, hogy a tbbi emberrel kapcsolatos vlemnyket hangosan kinyilvntsk. „Anyu, az a bcsi/nni olyan furcsn nz ki” klnsen kellemetlen helyzetet teremt minden rintett szmra.
45 s mg egy j tancs a „gyerek s msok” tmval kapcsolatban. Minl korbban megismeri a gyerek az let soksznsgt, annl nllbban tudja ezt kezelni. Utazsok, kapcsolatok, nagy barti kr, ms emberek, ms szoksok – ez mind elsegti a tolerancit s a tiszteletet.
46 A klfldi embereknek nha nyelvi nehzsgeik vannak, ez azonban nem ok arra, hogy idita fantzianyelven beszljnk velk. Beszljen teljesen normlisan, de valamennyire lassabban s rthetbben, akkor sikerl a megrts.
47 Idsebb embereknek, akik szemmel lthatan ne, teljesen fittek, s nehezebben jrnak, szksgk van segtsgre. Ajnlja fel az lhelyt, krdezze meg, hogy segtsen-e az ttesten tkelni, legyen klnsen figyelmes, ha ids emberekkel bnik.
48 Ids embereknek, akik cscsformban vannak, nincsen joguk arra, hogy az veik szma miatt kitntetett bnsmdban rszesljenek. Egy fiatal anynak a gyermekvel nem kell tadnia a helyt a buszon a 65 ves maratoni futnak.
49 Ha valaki jelen van, ha klfldieket bosszantanak, nket zaklatnak, vagy gyengbb embereket megtmadnak, nem nzheti ttlenl. Hvja fel a rendrsget, lpjen kzbe, krjen segtsget a tbbi jrkeltl – de ne nzzen flre.
50 Sok ember szmra mg mindig nehz tmnak szmt a homoszexualits. De mg akkor is, ha ez nem felel meg az n szeretetrl alkotott vlemnynek, kerlje a megalz vagy diszkriminl magatartst.