1 Minden munkltat elvrja a lojalitst. Egy harmadik szemly jelenltben soha ne mondjon rosszakat arrl a cgrl, amelyben dolgozik, sem a munkaid alatt, sem a szabadidejben. Az ilyen mindig knnyen kiderl.
2 Lojlis viselkedsre vall, ha a munkahely vltoztatsa utn nem mondunk semmi rosszat az j llsunkban az elz munkahelyrl.
3 A cgtl elvinni valamit nem lovagias deliktum, hanem lops. Ez vonatkozik a tollra s a kis jegyzetfzetre is.
4 A minden vben megrendezsre kerl karcsonyi nnepsg nem ritkn mindenfle knos dologgal vgzdik. Viselkedjen – fogja vissza magt az alkoholfogyasztsban, kerlje a bizalmaskodst, mely ksbb kellemetlensget okozhat nnek, soha ne btortsa munkatrsait, vagy fnkeit s ne prblja meg a ktetlen hangulatot arra hasznlni, hogy ellptessk, vagy hogy tbb fizetst kapjon.
5 A cg nnepsgeit az ott dolgozknak tartjk. Ne vigyen kls szemlyt, partnert (csak akkor, ha a meghvs kifejezetten kettjknek szl).
6 Ha a cgnl nem szoks az iroda ajtajt s az rasztalokat zrni, akkor nnek is ehhez kell tartania magt. Klnben az lesz a kollginak a benyomsa, hogy n
a) valamit el akar titkolni,
b) nem bzik meg bennk.
7 A szmtgp esetben is az uralkod szablyokhoz bonyolult jelszavas vdelmet a szmtgpen, hacsak nem kifejezetten erre krtk meg nt. Az ismeretlen jelszavak nagyon kellemetlenek lehetnek a kollginak, ha n beteg, vagy nyaral, s helyettestenik kell.
8 Az rasztal annak a felsgterlete, aki azon dolgozik. Kerljn minden beavatkozst ezen a szemlyes terleten, ne tvoltson el bizonylatokat, vagy anyagokat, ne tegyen rendet, vagy ne pakoljon szt semmit, ha nincs ott az rasztal tulajdonosa.
9 Ha a telefonnak kzvetlen szma van, akkor a hv azt vrja el, hogy az a bizonyos szemly fogja felvenni a kagylt. Ha n j, akkor idejben krdezze meg, hogy cgknl szoks-e tvenni ms telefonjt, vagy hagyjk csrgni (taln zenetrgzts funkcija van a telefonnak, hogy a kszlk tulajdonosa ksbb vissza tudja hvni azokat, akik kerestk).
10 Ha n munkatrsa telefonjt veszi fel, akkor mondja meg a nevt, s azonnal szljon, hogy ez XY kollga kszlke. Minden esetben ajnlja fel, hogy feljegyzi az zenetet, s azonnal tjkoztatja a munkatrst a hvsrl.
11 Els nap ismerkedjen meg mindennel az j cgnl. Vegye komolyan az utastsokat, javaslatokat, tancsokat, elrsokat s a bels irnyelveket, jegyezze meg a lehet legtbb adatot. Kerlje az a megnyilatkozst, hogy „ezt tudom/mr gyis tudok mindent”.
12 Az els napot hasznlja arra, hogy szemlyesen bemutatkozik azoknak a kollgknak, akikkel dolgozni fog. Mondja meg a nevt, a beosztst, - de ne menjen bele azonnal a szemlyes rszletekbe.
13 Ha a kv- vagy teafzshez van egy konyha, vagy egy kzs hasznlat helyisg, akkor tartsa azt a helyet tisztn. Mindenki a sajt ednyeirt felels. Helytelen arra szmtani, hogy majd valamelyik rendszeret kollga elmossa a koszos csszket.
14 Nem szvesen ltjk a munkaidben folytatott magnbeszlgetseket. Ha srgsen kell beszlnie a partnervel, bartaival, vagy a csaldtagjval, akkor ezt inkbb a sznetben tegye, s hasznlja a mobiltelefonjt.
15 A szemlyes irodk nem privt hlszobk, teht fogja vissza a szemlyes dekorcis tleteit. Rocksztrokrl kszlt posztereket, s burjnz szobanvnyeket nem minden cgnl ltnak szvesen.
16 Azokban az irodkban, ahol egy idben tbben dolgoznak, klnsen nagy tapintatra van szksg. Kerlje a hangos beszlgetst s a zavar zajokat. Krdezs nlkl ne nyissa ki az ablakot. rdekldje meg, hogy a dohnyzst hogyan szoktk megoldani. Ne egyen az rasztalnl – fleg ne olyan teleket, melyeknek ers illata van.
17 Sok cgnl szoks, hogy az j kollgnak megnneplik a munkba llst. rdekldje meg, hogy ez szoks-e az n rszlegn. Lehet, hogy ki szeretn vrni a prbaidejt?
18 A beavat nnepsgnek a pozcijhoz mrtnek kell lennie, de semmikppen se sikerljn tl laposra. A lazacot, kavirt s a francia pezsgt hivalkodsnak tekinthetik. Az olcs dtk s a lejrt szavatossg kekszek azt jelzik a kollginak, vagy munkatrsainak, hogy nem jelentenek nnek semmit.
19 Tegezs vagy magzds? Csak keresztnvvel, vagy csaldnvvel s minden cmmel egytt szltsunk meg valakit? Ezzel kapcsolatban a munka vilgban a legklnbzbb felfogsok lteznek. j munkatrsknt a cg stlushoz kell, hogy alkalmazkodjon. Ha mindenkit keresztnven szltanak, akkor mondjon le a „Molnr doktor r” megszltsrl, ha azonban formalits uralkodik, akkor ne trekedjen palotaforradalomra.
20 Mg ha az n rszlegn, vagy az irodjban annyira knnyed a magatarts, akkor se induljon ki abbl, hogy ez a csaldias hangulat uralkodik az egsz irodban. A kollgival, akikkel kzvetlenl nincs sok kapcsolata, s a feljebbvalival a biztonsg kedvrt hasznlja inkbb a helyes megszltsi formt.
21 t szeretne trni egy kzvetlenebb formra a megszltskor? Figyelem, gondolja meg: A hlgy ajnlja fel a tegezdst a frfinak, az idsebb kollga a fiatalabbnak, a felettes a beosztottnak. Nem fordtva! Ez vonatkozik a munkn kvli sszes szitucira is!
22 szak-Eurpa nhny orszgban viszonylag hamar ttrnek a tegezdsre. Ez nem tiszteletlensg vagy lenzs, hanem egyszeren ez a szoks.
23 Az angol nyelv orszgokban nincs klnbsg az „n” s a „Te” kztt, mert a megszltskor mindig „you”-t hasznlnak. A valamennyire kzvetlenebb vltozatot gy hasznljk, hogy keresztnven szltjk egymst. Ennek ellenre rvnyes, hogy a magasabb rang ajnlja fel az alacsonyabb rangnak, az idsebb a fiatalabbnak, a n a frfinak.
24 Az rasztalok s ms munkaterletek soha ne nzzenek ki gy, mintha egy bomba csapott volna be. A rendetlensg s a gondatlansg megbzhatatlan, inkompetens, „tlhajszolt” benyomst kelt.
25 Fejezzen be minden folyamatban lv gyet, mieltt elmegy szabadsgra. Helyettestinek ne hagyjon koszt maga utn, s fleg ne kellemetlen feladatokat, melyektl szemmel lthatan meg akart szabadulni.
26 A trsasgi letben a frfiakat szoktk a nknek bemutatni. Az zleti letben ez kizrlag a rangsor szerint trtnik. Itt minden fiatal kollgant a felettesnek fogjk bemutatni s nem fordtva.
27 A rang egyre tbbet jelent a munkban, mint az letkor. gy az tvenves alkalmazottat fogjk az igazgatnak bemutatni, mg akkor is, ha csak 35 ves.
28 Az rsbeli plyzatnak formailag, tartalmilag s helyesrsilag meg kell felelnie a legmagasabb kvetelmnyeknek. Szmos szakknyv kaphat, melyek rtkes tancsokat adnak a tmval kapcsolatban. Tanulmnyozza ezt az irodalmat behatan, hogy ne hibzzon ebben a fontos pontban.
29 Behvtk nt meghallgatsra? Gratullok. Tudja azt is, hogy melyik az a legnagyobb hiba, amit ezen a napon elkvetnek? A kss. s mg akkor is, ha az csak egy perc. Trekedjen arra, hogy minl hamarabb elinduljon.
30 A msodik legnagyobb hiba az polatlan, nem megfelel ltzet. rdekldjn rla alaposan, hogy milyen viselet a szoks abban a szakmban s/vagy cgnl, amelyikhez menni fog.
31 A harmadik legnagyobb hiba az, ha valaki nem tjkozdott alaposan a (remlheten) leend munkltatrl. Az ilyen tudsbeli hinyok a plyz rdektelensgt jelzik.
32 Az zleti kzfogskor: A magasabb rang szemly dnti el, hogy kezet szeretne-e nyjtani vagy sem. Alacsonyabb rangknt teht soha ne nyjtsuk oda egyszeren a keznket. Ez a gesztus nem dinamikusnak, hanem neveletlennek hat.
33 A felettesnkkel szemben behzelgnek, megalzkodnak vagy tlzottan elhamarkodottnak mutatkozni sohasem clravezet. Az udvarias, elzkeny s nem grcssen tiszteletteljes magatarts ennek ellenre kellemesnek s mrtkletesnek hat.
34 A munkahelyen lv kszlkek s a segdeszkzk mindenki, s ezrt nem illik, ha mindegyik dolgoz rkon keresztl lefoglalja. Aki tbb dokumentumot szeretne lefnymsolni, vagy sok faxot elkldeni, azt eltte be kell, hogy jelentse, vagy egy olyan idszakban vgezze el, amikor amgy sem dolgoznak sokan.
35 Rossz felettesek azok, akik kijtsszk, hogy hatalmuk van. Minden alkalmazottnak joga van emberi, tiszteletteljes bnsmdra, akrmilyen beosztsban is van.
36 Soha ne dohnyozzon bemutatkoz beszlgets alatt, mg akkor se, ha ezt felajnljk nnek. Az alkoholtartalm italokat is utastsa vissza minden esetben.
37 Munkatrsunkra kiablni, nagyobb trsasg eltt szidni, hibjrt felelss tenni, melyet nem kvetett el, vagy valamilyen ms mdon megnehezteni a szakmai lett, primitv vezetsi stlusrl tanskodik.
38 A kikzsts sok cgnl nagyon komoly problmt jelent. Jruljon hozz minden nap ahhoz, hogy j legyen a munkahelyi lgkr. Bnjon minden kollgjval ugyanolyan bartsgosan, mg akkor is, ha nem tall mindenkit szimpatikusnak. Ne fecsegjen s traccsoljon, ne alkossanak klikkeket, ne szaktsa meg a beszlgetst, ha az egyik kollgja kzeledik s vakodjon a rossz megjegyzsektl.
39 A kikzsts ldozatnak a lehet leghamarabb beszlnie kell a kikzstvel. Ez igaz, hogy nehezebb, de mg mindig szuvernebb, mint azonnal a fnkhz szaladni s rulkodni. Ha a megbeszls mgsem lehetsges, akkor ne szgyelljen segtsget keresni.