1 Klnbsg van a ksznts s az dvzls kztt. Kszntskor azt jelezzk, hogy szrevettnk valakit s ezt meg is akarjuk mutatni neki – biccentssel, egy felje kiltott „Szia”-val, vagy ha kiintegetnk az autbl. dvzlskor dvzlnk valakit, vagy dvzl minket.
2 Az utcai ksznts nem ktelez arra, hogy meglljunk s beszlgetni kezdjnk. Nem udvariatlansg az, ha n valakit csak futlag ismer, vagy nem nagyon kedvel, s csak bartsgosan biccent s tovbbmegy. Nagyon udvariatlan azonban, ha gy tesz, mintha nem vette volna szre a msikat. Ezt a „gyors flrepillantst” ugyanis szinte mindig szre szoktk venni.
3 Ha n ksrvel stl s tallkozik egy ismersvel akivel vlt nhny szt nagy udvariatlansgnak minsl, ha nem mutatja be ket egymsnak.
4 Mi a helyzet a kzfogssal? Hogy mikor, milyen gyakran s kivel, ezt nem lehet ltalnosan meghatrozni. Biztosan mindig helyes a kzfogs, ha valakivel elszr tallkozunk, hosszabb idre bcszunk el, vagy sok id utn tallkozunk jbl. Az lland kzfogs, mint pldul ebdid eltt s az ebdid utn val tallkozskor, teljesen felesleges.
5 Valakinek a kezt rajtatsszeren megragadni, s ersen megrzni gy, mintha kiakarnnk ficamtani a karjt, nem vicces. Ez nem alkalmas eszkz arra, hogy trsunkkal szemben kimutassuk nagyrabecslsnket s lelkesedsnket. A kzfogs egy gesztus, melyet megfontoltan s civilizltan kell vgrehajtani.
6 Milyen ersnek kell lennie egy kzszortsnak? Semmikppen sem tl laznak, ez enervltsgnak s az rdeklds hinynak ltszik, msrszt a csonttr-varicival nt nem akaraters. Jl rvnyesl vezet szemlyisgnek fogjk tartani, hanem faragatlannak. Klnsen a hlgyek gyrs fjdalom az ilyen durvasg miatt.
7 Korbban az volt – s elmletileg most is az – a szoks, hogy hlgy az rnak, az idsebb a fiatalnak, a magasabb rang az alacsonyabb rangnak nyjtja a kezt az dvzlskor. A mindennapi kzfogsi gyakorlatban el szoks tekinteni az ilyen finomkodsoktl. Ha kzfogs eltt llunk, akkor mindkt fl azon van, hogy bartsgosan nyjtja a kezt. Ezzel elkerlhetek a knyes nzetelrsek az egyn rangjval kapcsolatban.
8 A hangereje igazodjon mindig a szitucihoz s gyeljen arra, hogy rtheten beszljen. Az dvzls alkalmval hangosan kiablni a nevet ugyanolyan udvariatlansg, mint halkan mormogni valamit, amit senki nem rt meg.
9 Ha valaki egyedl trsul egy csoporthoz, elszr kszn, csak ezutn ksznnek vissza a trsasg tagjai.
10 Rgebben az a szoks volt rvnyben, hogy az alacsonyabb rang ksznttte a magasabb rang szemlyt. Ma mr – legalbbis egy nem hivatalos krnyezetben – sokkal egyszerbben jrunk el: aki elszr megltja a msikat, az kszn elszr. A demonstratv nem ksznssel a msikat arra knyszerteni, hogy ksznjn elre, csak, mert azt gondoljuk, hogy ez jr, az nem helynval tekintlyigny nagykpskds.
11 Az zleti szfrban nem rossz tlet, ha alkalmazottknt elre ksznnk fnknknek.
12 Aki egy olyan terembe lp be, ahol mr tartzkodnak, bartsgosan ksznt. Ez vonatkozik az irodkra, vrtermekre, vasti flkkre, kisebb zletekre, s ms, tlthat helyisgre. Nem ksznnk, ha egy nagyruhzba, repltrre, plyaudvarra vagy ms nagyobb terembe lpnk be.
13 Ha egy lnyegesebb magasabb rang szemly lp be a terembe, melyben mr msok is tartzkodnak, akkor t kszntjk elszr. Ha pldul az igazgat, vagy az igazgatn megy be az alkalmazottak irodjba, akkor az alkalmazottak dvzlik t.
14 Kit kinek mutatunk be? Elvileg itt is a nem s a rang szerint jrunk el. Az urakat mutatjuk be a hlgyeknek, a fiatalabbakat az idsebbeknek, alacsonyabb rangakat a magasabb rangaknak.
15 A rangsornak s a protokollnak megfelel bemutats a nagyon hivatalos alkalmakkor s a nagyon konzervatv szakmkban, a szakmai letben elengedhetetlen. A mindennapos privt eljrsban inkbb „sszeismertetsrl” van sz, s nem egy igazi „bemutatsrl”.
16 Nagyon udvarias, ha az sszeismertets rituljt egy kicsit rszletesebbre alaktjuk, hogy megknnytsk az rintett szemlyeknek egy beszlgets elkezdst. Kpzeljk el, hogy n azt szeretn, hogy az n legjobb bartnje megismerje az n cgnek legjabb munkatrst. Akkor n azt mondja: „Kati be szeretnm neked mutatni neked a kollgmat, Kiss Gyrgyt, vele dolgozom jabban ugyanabban az irodban – Kiss r, Hossz Kati, az n legjobb bartnm. Kati feng-shui specialista.” Mr t is tudjk gondolni mindketten, hogy hogyan tudjk szebben kialaktani az n irodjt.
17 A bemutats vagy az sszeismertets aktusra val reaglsknt ltalban a kzfogs a helyes (ne feledkezznk meg a mosolyrl s a szemkontaktusrl!). Mondhatja azt is pldul: rlk, hogy megismerhettem, mr sokat halottam nrl”, vagy egy hasonlan kedves mondatot.
18 A tudomnyos cmeket nem szabad egyszeren figyelmen kvl hagyni, fleg akkor, ha nem ismerjk kzelebbrl az adott szemlyt. Prof. Dr. Nagy urat Professzor Nagy rnak hvjk s nem egyszeren Nagy rnak. Dr. Molnr asszonyt Dr. Molnr asszonynak s nem Molnr asszonynak. Tbb tudomnyos cm esetn, mint pldul Prof. Dr., csak a legmagasabbat hasznljuk. Az egyenrtk cmek esetben csak az egyiket mondjuk: Dr. Dr. Major urat Major doktor rnak szltjuk.
19 Teljesen elfogadhat, ha azt a szemlyt, akivel egytt lnk a „frjem”-knt, vagy „felesgem”-knt mutatjuk be. Az, hogy valjban az a pr valban hzas-e, senkire nem tartozik. s az olyan megfogalmazsok, mint a „bartnm”, az „ismersm” vagy az „lettrsam” mindig furcsn hangzanak. Ez olyan, mintha mindketten ahhoz ragaszkodnnak, hogy a klvilgnak igazoljk, hogy hzassgi anyaknyvi kivonat nlkl is boldogok.
20 Egyre tbb n van, aki a hzassg utn nem veszi fel a frje nevt, hanem megtartja lnykori nevt. Ha valaki tudja, hogy a hzaspr „Molnr rbl” s „Szab asszonybl” ll, akkor klns illetlensg Szab asszonyt „Molnr asszonynak” szltani.
21 Rvid beszlgetsek egyltaln nem olyan nehezek. Tmul szolglhatnak az aktulis mozifilmek, knyvek, mostanban megltogatott mzeumok vagy rdekes utazsi lmnyek Lnyeg az, hogy ne csinljon ebbl tudomnyos diskurzust, s ne prblja meg beszlgettrst kioktatni, vagy meggyzni a „mveltsgrl”.
22 Meghvtk nt egy sszejvetelre, ahol megcsodlhat, megismerhet egy hres szemlyt? Krje meg a hzigazdt, hogy mutassa be nt neki. s gondolja t eltte, nehogy az izgatottsgtl hebegni-habogni kezdjen.
23 A lthatan felntt nket Magyarorszgon alapveten „asszonynak” szltjk. A rgebben hajadonokkal szemben hasznlt „kisasszonyt” kerljk, csak akkor nem, ha a hlgy azt kri, hogy gy szltsk. Az USA-ban megtiltottk, hogy felntt nk esetben a „miss” megszltst hasznljk.
24 Korbban az volt a szably hogy nk nem mutatkozhatnak be sajt maguk. Szerencsre ezek az idk mr elmltak. Manapsg a hlgyek nllan bemutatkozhatnak nknek s frfiaknak egyarnt, s termszetesen megmondhatjk a nevket.
25 Hogyan mutassuk be sajt magunkat? Kedves, ha egy kis bevezett mondunk, krlbell gy: „Azt hiszem, hogy mg nem ismerjk egymst…”. Ezutn mondja meg egyszeren s hatrozottan a nevt: „Molnr Szabina vagyok.” – vagy ha el szeretn hagyni a keresztnevt – egyszeren annyit: „A nevem Molnr”.
26 Ha n Molnr grfn, vagy Dr. Molnrn, akkor is csak annyit mondjon, hogy Molnrn. Cmmel s magas ranggal bemutatni magunkat nem szoks s elgg ellenszenves.
27 Ha arrl van sz, hogy egy egsz csoportot kell bemutatni, akkor az vllalja el a feladatot, aki a legjobban ismeri a tagokat, s mindenkirl tud pr szt szlni. Ilyenkor az dvzlshez elegend egy bartsgos biccents – fkpp, ha el akarjuk kerlni a nagyobb csoportok esetn a vgelthatatlan kzfogst.
28 Nem szoks manapsg tudomnyos s egyb elnyert cmet automatikusan a frjre vagy a felesgre truhzni. Dr. Szp asszony frjt egyszeren Szp rnak hvjk, ugyangy, mint a tanszkvezet felesgt sem szltjk professzor asszonynak. Abban az esetben viszont igen, ha neki is van sajt tanszke.
29 Ketts s nehezen kiejthet neveket nem szabad szntszndkkal lervidteni, vagy teljesen vitathatatlanul, az egyszersg kedvrt kiforgatni. Figyeljen oda, krdezzen utna, olvassa el figyelmesen a nvjegykrtyt, ha kapott, vagy krje meg bartsgosan a nv viseljt, hogy rja fel nnek a nevt.
30 Elfelejtette valakinek a nevt? Mg ha kellemetlennek tnik is, vallja be, hogy rossz a nvmemrija – ezt senki nem vitathatja, s krje meg az adott szemlyt, hogy ismtelje meg a nevt. Ezzel mgis azt jelzi, hogy komolyan azon fradozik, hogy megtanulja a tbbiek nevt, mg akkor is, ha ez az tdik ismtls.
31 A magzs, illetve a csaldnvvel val megszlts mg mindig udvarias s helyes formja az emberek kztti egyttlsnek. Minden felntt embert elszr alapveten magzni kell, a bizalmasabb megjegyzsek rrnek ksbb is.
32 Kifejezetten rossz modorra utal, ha az „alacsonyabb rendnek” vlt embereket, mint a pizzafutrokat, takartszemlyzetet vagy a gyakornokokat „automatikusan” tegezzk.